EAA - Experimental Aircraft Association  

Infinite Menus, Copyright 2006, OpenCube Inc. All Rights Reserved.



Tools:   Bookmark and Share Font Size: default Font Size: medium Font Size: large

Sun 'n Fun Aircraft Judging Awards

WARBIRDS - click here

ANTIQUE
(Before Aug. 31, 1945)
Best Cabin Antique - 1938 Beech F17B Staggerwing, N49301, David Keith, Ocala, Fla.
Best Silver Age - 1929 Curtis Robin, N781M, Richard Epton, Brooks, Ga.
Outstanding Transport Category - 1936 Lockheed 12A, N2072, Joseph Shepherd, Fayetteville, Ga.
Best Custom Built - 1940 Waco UPF - 7, N29909, Hobby Hill Aviation, Weirsdale, Fla.
Outstanding Custom Built - 1943 L-5 Stinson, N5015N, Vincent Grosso, Oak Hill, Fla.

CLASSIC
(Sept. 1, 1945 to Dec. 31, 1955)
Grand Champion - 1952 Cessna 195, N1571D, Stan Sweikar, Dameron, Md.
Best Custom Classic over 165 hp - 1947 Cessna 195, N4395N, Calvin & Valerie Arter, Mulberry, Fla.
Best Custom Classic 0-100 hp - 1949 Cessna 140A, N9489A, Janeen & Dennis Kochan, Winter Haven, Fla.
Best Restored Classic over 165 hp - 1952 Beech Bonanza, N5050X, Doug Grevatt, Danbury, Ct.
Best Restored Classic 0-100 hp - 1946 Piper J-3, N70452, Pat & Barbara Phillips, Apopka, Fla.
Best Restored Classic 101-165 hp - 1948 Stinson 108-3, NC6364M, Richard Preiser, Delray Beach, Fla.
Outstanding Classic Aircraft - 1946 Globe Swift, N3729K, Steven Roth, Madison, Va.
Outstanding Classic Aircraft - 1948 Cessna 195, N195KR, Richard Kizer, Grottoes, Va.
Outstanding Classic Aircraft - 1948 Cessna 170, N4252V, Daniel Wood, Newman, Ga.

CONTEMPORARY
(Jan. 1, 1956 to Dec. 31, 1967)
Best Contemporary - 1956 Meyers 145, N34379, Janeen & Dennis Kochan, Winter Haven, Fla.
Outstanding in Type - 1962 Saab 91D, N91SB, Lars De Jounge, Vero Beach, Fla.
Outstanding in Type - 1960 Cessna 172A, N7502T, Chip Davis, Apex, N.C.
Outstanding in Type - 1960 Piper Comanche 250, N6455P, W Lee Hussey II, Martinsville, Va.
Best Custom - 1957 Cessna 172, N8377B, Bob Schaeffer, Tyron, N.C.
Outstanding Aircraft - 1967 Piper Comanche 260B, C-GALC, Boris Ganchev, Calgary, Alberta
Outstanding Aircraft - 1961 Piper PA-22-108, N4542Z, Marcus Waters, Warner Robbins, Ga.

SEAPLANE
Grand Champion - 2008 Turbo Grizzly, C-GZLY, Bruce Youngblood, Fergus, Ontario.
Best Float Plane Fabric - 2007 Turbine Cubs of Wyoming P18, N120CF, Fort Meade, Fla.
Best Amphibian Metal - 1946 Widgeon G-44A, N86600, Perr y Melvin, Warners Robbins, Ga.
Best Float Plane Metal - 2007 Turbine Murphy Moose, N24GR, Rick Orchard, Duluth, Ga.

ROTORCRAFT
Best Helicopter - 2007 Mosquito XE, N12PR, John Snider, Vincennes, Ind.
Outstanding Design Innovation- 2007 JT 300, N55PD, John Spurling, Cleveland, Okla.

LIGHT SPORT PLANE
Grand Champion - 2007 Valor, N199DA, David L. Dalva II & Shawn Okun, New York
Reserve Grand Champion - 2003 CGS Hawk II Arrow, N582HK, Steve Bensinger, Bushnell, Fla.
Outstanding Fixed Wing Light Sport Plane - 2007 Just Aircraft Highlander, N45LG, Lynn Gardner, Gainesville, Fla.

ULTRALIGHT
Grand Champion - 2008 Firefly on Floats, Steve Boetto & Brian Melhorn, Winter Haven, Fla.
Reserve Grand Champion - 2008 Buckeye Dragonfly, Paul Whybrew, Fortville, Ind.
Outstanding Powered Parachute - 2008 Voyager, Jef f Williams, Middleville, Mich.
Outstanding Weight-Shift - 2008 Skycycle, Michael Theeke, Wildwood, Ga.
Innovations - 2007 Lucky 2, Mark Stull, Christoval, Texas

HOMEBUILT
Grand Champion - Plans - 2005 Mustang II, N211BS, William Scheltema, Muskegon, Mich.
Grand Champion - Kit - 2006 Van’s RV-7, N834ST, Mark Taylor, Dearborn, Mich.
Reserve Grand Champion Kit - 2006 Lancair IV-P, N4LK, Wendell & Martha Solesbee, Yorba Linda, Calif.
Best Low Wing - 2006 RV-6, N216PH, Pete Hunt, Clearwater, Fla.
Best Composite - 2008 Lightning, N324AL, Nick Otterback, Shelbyville, Tenn.
Best Metal - 2007 Super RV-8, N548JH, Jeff Hagg, Indianapolis
Best Fabric - 2007 Grizzley Cub, N88WY, Art & Charlotte Anderson, Dubois, W.Y.
Best Interior - 2006 Velocity XLRG, N339TS, Joe Barnett, Siloam Springs, Ark.
Best Workmanship - 2007 RV-8, N26RK, Port Orange, Fla.
Best Non-Certified Engine - 2005 RV6A, N821GL, Jason Hutchinson, Granbury, Texas
Outstanding Aircraft - 2007 Thorpe T-18, N718DR, David Read, Olney, Ill.
Outstanding Aircraft - 2008 Harmon Rocket II, N918JK, Jim Stone & Dwayne Smith.
Outstanding Aircraft - 1993 RV-6A, N742RV, Kye Wehrell, Marietta, Ga.
Outstanding Aircraft - 2004 RV-8, N812RS, Richard Sears, Easton, Md.
Outstanding Aircraft - 2006 Lancair Legacy, N1177M, Gerard Schkolnik, Bluffton, S.C.

Copyright © 2014 EAA Advertise With EAA :: About EAA :: History :: Job Openings :: Annual Report :: Contact Us :: Disclaimer/Privacy :: Site Map