Stay Connected. Stay Informed.

The latest news and the greatest photo galleries and videos.

2014

August 3, 2014Every year at EAA AirVenture Oshkosh, hundreds of aircraft arrive to be entered into competition for the highly sought-after Lindy Awards. Named after legendary aviator Charles Lindbergh, the Lindy Awards are given out to only the best of the best.

Aircraft can be entered into one of six categories: Homebuilts, Warbirds, Vintage, Ultralights, Seaplanes, and Rotorcraft. Aircraft can only be entered in one category per year, and are not eligible for the same or lower tier awards if it has won in the past.

Lindy Award judging takes into account how an aircraft looks, of course, but the degree of craftsmanship involved plays an important role as well. Award-winning aircraft don’t just look pretty, they are carefully built, restored, and/or maintained by owners who take great pride in them.

Congratulations to all of this year’s Lindy Award winners!

Categories: Homebuilt | Vintage | Warbird | Rotorcraft | Ultralight & LSA | Seaplane

HOMEBUILT
 

Handicap Lift - Plaque
Terry Frazier
Las Vegas Nevada
2009 TF-1, N457RV

Best Aerobatic - Plaque
Duayne Muhle
Columbus, Nebraska
1986 Christen Eagle, N32RN


Kit Outstanding Workmanship - Plaques
Willaim Walker
Indianapolis, Indiana
2008 Velocity XL-5 RG, N36LV

William Shook
Aurora, Colorado
2014 RV-8, N951WT

Ron Moring
McConnell, Illinois
2012 RV-8A, N868RM

Randy Pflanzer
Martinsville, Indiana
2014 RV-12, N417E

John Barker
Oceanside, Oregon
2010 RV-8, N819WB

Mike Reed
Mapleleaf, Minnesota
2014 RV-7A, N921PM

Plans Outstanding Workmanship - Plaques
Robert Myers
Monument, Colorado
2011 Berkut HBX, N540BK

Green Valley Flyers LLC
Hardy, Virginia
2014 Bearhawk Patrol, N22HD

Robert Bounds
Grant, Nebraska
2013 Bearcoupe, N136BC

Stephen Kunkle
Oley, Pennsylvania
2013 Mustang II, N1855M

Kit Champion - Bronze Lindy
Steve Carter
Forth Worth, Texas
Swearingen SX300, N87SX

Andrew Millin
Plainwell, Michigan
2012 Velocity, N114MV

Jerry Esquenazi
Senoia, Georgia
2007 RV-8, N84JE

Bruce Topp
Maple Grove, Minnesota
2013 F1 Rocket, N115TP

Berni Breen
Diamondhead, Mississippi
2010 Lancair Legacy, N444HL

Kevin Brady
Matthews, North Carolina
2013 Sportsman GS-2, N949TX

Plans Champion - Bronze Lindy
Peter Karmouche
Santa Rosa, California
2009 Pazmany PL-2, N650PK

Richard Eaves
London, Ontario, Canada
2013 Nexus Alar, CGTIX

Gary Green
Cotter, Arkansas
2013 GA-11, N69220

Michael McGrew
Franklin, Tennessee
2013 Hatz Classic, N9648B

Reserve Grand Champion Kitbuilt - Silver Lindy

Paul Berg
Litzon, Indiana
2014 RV-8, N938W


Reserve Grand Champion Plansbuilt - Silver Lindy
Kevin Conner
Collinsville, Oklahoma
2014 Hatz CB-1, N805RF

Paul Poberezny Founder’s Award for Best Classic Homebuilt
John Wilson
Port Orange, Florida
1993 Swearingen SX300, N42SX

Stan Dzik Memorial Award for Outstanding Design Contribution
Richard Eaves
London, Ontario, Canada
2013 Nexus Alar, CGTIX

Grand Champion Kitbuilt - Gold Lindy
William Ford
Durango, Colorado
2013 Lancair Legacy, N11LL

Grand Champion Plansbuilt - Gold Lindy
Fredrick Hansen
Fox Lake, Illinois
2013 Hatz CB-1, NX501P

 

VINTAGE
 
Antique (through August 1945)  

Customized Aircraft Runner-Up
Richard Zeiler
Thousand Oaks, California
1929 Travel Air D-4-D, N472N

World War II Era (1942-1945) Outstanding Open-Cockpit Biplane
David Herrmann
Two Rivers, Wisconsin
1943 Meyers OTW 160, N34351

World War II Era (1942-1945) Runner-Up
Donald Grundstrom
Eldridge, Iowa
1942 Boeing E75, N802RB

Bronze Age (1937-1941) Outstanding Closed-Cockpit Monoplane
Robert Redman
Troy, Michigan
1938 Spartan 7W, N17616

Bronze Age (1937-1941) Runner-Up
Mathew Northway
Eugene, Oregon
1941 Interstate S-1A, N37369

Silver Age (1928-1936) Outstanding Open-Cockpit Biplane
Michael Rinker
Union City, Tennessee
1932 Curtiss Wright Travel Air B-14-B, N12332

Silver Age (1928-1936) Runner-Up
Jim Clark
Chapman, Kansas
1929 Waco CSO, N618N

World War II Military Trainer/Liaison Aircraft Champion - Bronze Lindy
Ralph Ring
Beach City, Ohio
1943 Boeing B75N1, N5165N

 

Customized Aircraft Champion - Bronze Lindy
Hans Steiner
Exeter, California
1941 Stinson 10A, N32210

World War II Era (1942-1945) Champion - Bronze Lindy
Daniel Wilkins
Portland, Pennsylvania
1941 Waco UPF 7, N32141

Bronze Age (1937-1941) Champion - Bronze Lindy
David Smith
Milaca, Minnesota
1938 Beech E17B, N233EB

Silver Age (1928-1936) Champion - Bronze Lindy
Gary Coonans
Bell Buckle, Tennessee
1929 Fairchild 71, N9727

Antique Reserve Grand Champion - Silver Lindy
T. Weston
Yelm, Washington
1944 Howard DGA-15P, N63597

Antique Grand Champion - Gold Lindy
Marlin Horst
Bird in Hand, Pennsylvania
1929 Fairchild 71, N9708

 

Classic (September 1945-1955)
 

Outstanding Aeronca Champ - Small Plaque
Warren & Terrie Wilkey
Garfield, Arkansas
1946 Aeronca 11AC, N9373E

Outstanding Bellanca - Small Plaque
Jeffrey Warren
Simpsonville, South Carolina
1946 Bellanca 14-13-2, N86728

Outstanding Cessna 170/180 - Small Plaque
Craig Layson
Ypsilanti, Michigan
1955 Cessna 180, N180TP

Outstanding Cessna 190/195 - Small Plaque
John Barron
Perry, Missouri
1948 Cessna 195, N195GW

Outstanding Piper J-3 - Small Plaque
David Barnes
Pella, Iowa
1946 Piper J-3C-65, N3463K

Outstanding Piper Other - Small Plaque
Vaughn Lovley
New Prague, Minnesota
1948 Piper PA-15, N4426H

Outstanding Stinson - Small Plaque
Per Anderas
Green Bay, Wisconsin
1946 Stinson 108-1, N97114

Outstanding Taylorcraft - Small Plaque
Keith Walker
Charleston, Illinois
1946 Taylorcraft BC12-D, N96386

Outstanding Limited Production- Small Plaque
Paul Leveque
Minden, Nevada
1954 Grumman HU-16B, N98TP

Best Continuously Maintained - Small Plaque
Richard Harris
West Nyack, New York
1947 Cessna 140, N2350N

Preservation - Small Plaque
David Nuss
Cortland, Ohio
1946 Taylorcraft BC12-D1, N44274

Custom Class A (0-80 hp) - Small Plaque
Robert Stegman
St. Peters, Missouri
1946 Luscombe 8A, N45896

 

Custom Class B (81-150 hp) - Small Plaque
William Knisley
New Carlisle, Ohio
1946 Piper J-3C-65, N88528

Custom Class C (151-235 hp) - Small Plaque
Alan Dicker
Scottsdale, Arizona
1946 Globe GC-1B, N3731K

Custom Class D (236-plus hp) - Small Plaque
Mark Meredith
Rockville, Maryland
1951 de Havilland DHC-1 Chipmunk, N7DW

Best Custom Runner-Up - Large Plaque
Ken Morris
Poplar Grove, Illinois
1946 Beech D18S, N412K

Class I (0-80 hp) - Bronze Lindy
Frank Shea
Colchester, Vermont
1946 Piper J-3C-65, N7401H

Class II (81-150 hp) - Bronze Lindy
Ron Huddleston & John Kinnemeyer
Brookville, Indiana
1946 Globe GC-1B, N78199

Class IV (236-plus hp) - Bronze Lindy
Patrick Atkinson
Conroe, Texas
1954 Cessna 195B, N2151C

Best Custom Classic- Bronze Lindy
Bart Morrow
Gooding, Idaho
1955 Beech F35, N5038B

Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Paul Barnett
Brookhaven, Mississippi
1946 Globe GC-1A, N80567

Grand Champion- Gold Lindy
Dillon Barron
Perry, Missouri
1954 Cessna 170B, N1899C


Contemporary (1956-1970)
 

Beech Multi-Engine - Outstanding in Type
Tyler Hall
Houston, Texas
1960 Beech D50C, N98SC

Cessna 150 - Outstanding in Type
Stephen Swensen
Layton, Utah
1959 Cessna 150, N5505E

Cessna 180/182/210 - Outstanding in Type
Victor Sobrado
Noman, Oklahoma
1958 Cessna 182A, N4948D

Cessna 310 - Outstanding in Type
Ken Davenport
Newport, Arkansas
1956 Cessna 310, N3681D

Outstanding Piper PA-24 Comanche - Outstanding in Type
Mark Zeiler
St. Joseph, Missouri
1962 Piper PA-24-250, N7920P

Piper PA-28 Cherokee - Outstanding in Type
Tom Grove
Midlothian, Texas
1964 Piper PA-28-235, N8771W

Piper PA-30 Twin Comanche - Outstanding in Type
Charles Allen
Puryear, Tennessee
1964 Piper PA-30, N7396Y

 
Limited Production - Outstanding in Type
Eric Chrzanowski
Hampshire, Illinois
1966 Alon A2, N6503Q
Best Continuously Maintained - Outstanding in Type
David Lessnick
Henderson, Nevada
1964 Piper PA-24-250, N8351P

Preservation Award - Outstanding in Type
Mark Malone
Camarillo, California
1963 Beech D95A, N234M

Helicopter - Best in Type (Large Plaque)
Stephen M. Mazar
Flushing, Michigan
1947 Bell Helicopter, N147SM

Class I Single Engine (0-160 hp) - Bronze Lindy
Mark Erickson
Brandon, South Dakota
1959 Piper PA-18A-150, N1017S

Class III Single-Engine (231-plus hp) - Bronze Lindy
Stuart Fraley
Indianapolis, Indiana
1970 Beech V35B, N9068Q

Custom Multi-Engine - Bronze Lindy
Michael Haney
Tehachapi, California
1959 Piper PA-23-160, N400MJ

Outstanding Customized - Bronze Lindy
Kevin Mayer
Lima, Ohio
1958 Beech J35, N76J

Reserve Grand Champion Customized - Silver Lindy
Patrick Arnold
Gambrills, Maryland
1966 Piper PA-24-260, N9134P

Reserve Grand Champion Customized - Gold Lindy
Raymond Cook
Spring Grove, Illinois
1959 Piper PA-18, N4273S



WARBIRD
 

Preservation Award
Billy Copeland
Arthur City, Texas
Cessna L-19 Bird Dog, N9019V

Charles Greenhill
Lake Zurich, Illinois
North American P-51D Mustang, N5500S

Steve Buchelt & Jim Read
Crown Point, Indiana
de Havilland DHC-1 Chipmunk, N26JH

Tom Bullion
Memphis, Tennessee
Stinson AT-19 Reliant, N60058

Mike Porter & Andy Porter
East Liverpool, Ohio
Boeing PT-17 Stearman, N59293

Mark Howard
Edmond, Oklahoma
Fairchild PT-26A Cornell, N9279H

Pat Devine, Jim Johnson, Bob Vasquez & Charlie Grott
St. Charles, Missouri
Aeronca L-16A, N1143V

Karl Pfister
Thorndale, Ontario, Canada
Dornier Do 27H2, C-GLPK

Judges’ Choice: Transport
Karl Stoltzfus
Bridgewater, Virginia
Douglas C-47 Skytrain, N47E

Judges’ Choice: Bomber
Rod Lewis/Lewis Air Legends
San Antonio, Texas
North American B-25 Mitchell, N747AF

Judges’ Choice: Prototype Trainer
Don Pellegreno
Rhone, Texas
Fairchild XNQ-1, N5726

Judges’ Choice: L-Bird
Mike Weinfurter
Rhinelander, Wisconsin
Cessna TL-19A Bird Dog, N90671

Judges’ Choice: Primary Trainer
Carey Hardin
Starkville, Mississippi
Boeing A75N1 Stearman, N59901

Best Helicopter
Army Aviation Heritage Foundation
Hampton, Georgia
Bell AH-1F Cobra, N998HF

Silver Wrench
Army Aviation Heritage Foundation
Hampton, Georgia

Best Primary Trainer
Nick Ziroli
Mount Sinai, New York
Stearman PT-17, N49927

Silver Wrench
George Taylor
Easton, Pennsylvania

Best L-Bird
Mark Henley
Vestavia, Alabama
Piper L-4B Grasshopper, N57560

Silver Wrench
Tiffin Aire
Tiffin, Ohio

Best L-19
Daniel Booker
Newaygo, Michigan
Cessna L-19 Bird Dog, N4848M

Silver Wrench
Steve Turco
Fremont, Michigan

Returning Best of Class
Kurt De Baun III
Terre Haute, Indiana
Aeronca L-16A, N6702C

Phoenix Award
Charlie Cartledge
Wadsworth, Ohio
General Motors TBM-3E Avenger, NL436GM

David Vandenberg
Chula Vista, California
North American SNJ-4 Texan, N6360G

Keep 'em Flying Award - T-34
Craig Sommerfeld
Kelley, Iowa
Beechcraft T-34 Mentor, N245Z

Gold Wrench
Hillside Aviation
Redding, California

Keep 'em Flying Award - T-6/SNJ-4
David Vandenberg
Chula Vista, California
North American SNJ-4 Texan, N6360G

Gold Wrench
Paladin Aircraft Restoration
Chula Vista, California

Reserve Grand Champion - World War II
Charles F. Wright
Inverness, Illinois
Boeing N2S-5 Stearman, N53549

Gold Wrench
Charles F. Wright
Inverness, Illinois

Gold Wrench
Tabair
East Troy, Wisconsin

Grand Champion - Post World War II
TFH Aviation
Naperville, Illinois
Aero Vodochody L-39C, N39MX

Gold Wrench
Pride Aircraft
Rockford, Illinois

Grand Champion - World War II
Charlie Cartledge
Wadsworth, Ohio

Gold Wrench
Charlie Cartledge
Wadsworth, Ohio

 


ROTORCRAFT
 

Ken Brock Workmanship Award
Abid Farooqui
Land O’ Lakes, Florida
Apollo AG-1 Gyro, N914AG

Cam Habeger
Big Lake, Minnesota
RotorWay 162F, N162LR

Bronze Lindy
Ken Kohart
Payne, Ohio
Safari 400, N8875

Silver Lindy
Michael Marshall
Davie, Florida
RotorWay 162F, N477MM

Gold Lindy
Chris Tronaas
Alta Loma, California
RotorWay 162F, N162CT


 



ULTRALIGHT & LSA
 

Ultralight - Honorable Mention Plaque
Dave LeBlanc
Calgary, Alberta, Canada
Skybolt V2

LSA - Honorable Mention Plaque
Richard Pearson
Evansville, Indiana
GT 400 Special

LSA - Reserve Grand Champion - Silver Lindy
Dennis Crowley
Tucson, Arizona
Just Aircraft Escapade, N356AZ

 



SEAPLANES
 

Best Fabric
Jim Stengl
Minocqua, Wisconsin
Smith Kit PA-18, N4128G

Best Homebuilt
Philip Mattison
Forest Lake, Minnesota
Back Country Super Cub, N120CF

Best Metal
Pete Strommen
Excelsior, Minnesota
Experimental Amateur-Built JP-1, N577PJ

Bronze Lindy
Ric Henkel
Lac du Bonnet, Manitoba, Canada
Cessna 180, CFHBM

Silver Lindy
Jeff Johnson
Fargo, North Dakota
Piper PA-18-150, N397LJ

Gold Lindy
John B. Cuny
Carlsborg, Washington
Republic See Bee, N6230K

 

To provide a better user experience, EAA uses cookies. To review EAA's data privacy policy or adjust your privacy settings please visit: Data and Privacy Policy.