Stay Connected. Stay Informed.

The latest news and the greatest photo galleries and videos.

2017 Lindy Award Winners Announced

Best aircraft at AirVenture recognized

July 29, 2017 - Every year at EAA AirVenture Oshkosh, hundreds of aircraft arrive to be entered into competition for the highly sought-after Lindy Awards. Named after legendary aviator Charles Lindbergh, the Lindy Awards are given out to only the best of the best.

Aircraft can be entered into one of six categories: Homebuilts, Warbirds, Vintage, Ultralights, Seaplanes, and Rotorcraft. Aircraft can only be entered in one category per year, and are not eligible for the same or lower tier awards if it has won in the past.

Lindy Award judging takes into account how an aircraft looks, of course, but the degree of craftsmanship involved plays an important role as well. Award-winning aircraft don’t just look pretty, they are carefully built, restored, and/or maintained by owners who take great pride in them. For the list of 2017 Lindy Award winners, turn to page 6.

Below are this year's AirVenture 2017 aircraft awards.

Categories: Homebuilt | Vintage | Warbird | Rotorcraft | Ultralight & LSA | Seaplane

HOMEBUILT
 

Special Award
For embodying the homebuilding spirit
Dennis Reynolds & Donna Svoboda
Cottage Grove, Oregon
Bearhawk Patrol, 240BP

Best Aerobatic – Plaque
Curtis Cumberland
Woodbine, Maryland
Pitts S-1C, N834T

Kit Outstanding Workmanship – Plaque
Thomas Enns
Thamesford, Ontario
RV-8, C-FDTQ

Stephen Eckrich
Rapid City, South Dakota
Evolution, N45EK

Robert Anderson
Stillwater, Oklahoma
RV-8, N184GC

Mark Coplon
Shaumburg, Illinois
RV-9A, N119RV

Steven Allison
San Jose, California
RV-6A, 9806A

Berni Breen
Diamondhead, Mississippi
Lancair Legacy, N444XD

Plans Outstanding Workmanship – Plaque

Robert Unger
Tinley Park, Illinois
RLU-1 Breezy, N83X

Les Krumel
Cedar Crest, New Mexico
T-18C, N48LK

Harold Strittmatter
Georgetown, Texas
Acrosport II, N416H

G. Bardin
Granville, New York
Bel Aire 4000, N671EB

Kit Champion – Bronze Lindy
Richard Catch
Libertyville, Illinois
Lancair ES, N520RC

Jeremy Schuld
Gilbert, Arizona
RV-7, N424JD

Scott Elhardt
Minneapolis, Minnesota
RV-8, N32SE

Gregory Read
San Jose, California
Tarragon 8, N27RR

Marvin Wessel
Chandler, Arizona
Lancair ES, N546ES

Darrell Anderson
Great Falls, Montana
RV-4, N144DV

Dave Schuler 
Urbandale, Iowa
RV-14, N14B

John Corneal
Petersburg, Pennsylvania
Subsonex, N465JC

Plans Champion – Bronze Lindy
Melvin Meyer
Duncan, British Columbia
Meyer #2, C-GMJM

Scott Thomson
North Bend, Washington
Glasair SII FT, N605RS

Matt Flamini
Yorkville, Illinois
Pitts S-1S, N7TS

Reserve Grand Champion Kit Built – Silver Lindy
John Garred
Whiting, Iowa
Pitts Model 12, N171JG

Reserve Grand Champion Plans Built – Silver Lindy
James Kidd
Poplar Grove, Illinois
Skybolt, N330HP

Paul Poberezny Founder’s Award for Best Classic Homebuilt
Harvey Swift
Clinton, Arkansas
Pitts S-1C, N593A

Stan Dzik Memorial Award for Outstanding Design Contribution

William O’Neil
Richland, Washington
Berkut 360, N204BL

Grand Champion Kit Built – Gold Lindy

Brad Hood
Henryville, Indiana
F-1 Rocket, N767BR

Grand Champion Plans Built – Gold Lindy
Bruce Paylor
Guelph, Ontario
Jungmann, CFEBU

VINTAGE
 
Antique (through August 1945)  
Antique Continuously Maintained Aircraft - Small Plaque
Wm. Ben Scott  
Reno, Nevada
1930 Stearman 4E, N663k 

World War II Military Trainer/Liaison Aircraft - Large Plaque 
Brad McGinnis
Worthington, Kentucky 
1941 Boeing A75N1, N55569

Transport Category - Large Plaque 
Yannick Bovier 
Savièse, Switzerland
1965 1940 Douglas DC-3, H-BIRJ

Customized Aircraft Outstanding - Small Plaque 
Timothy Shea
Pearland, Texas
1940 Piper J-4A, N28209

Customized Aircraft - Large Plaque 
Frank Winkler 
Dallas, Texas
1941 Waco UPF-7, N32094

Silver Age (1928-1936) Outstanding Open-Cockpit Biplane - Small Plaque 
Patrick Weeden
Oregon, Wisconsin 
1929 Stearman C3-B, N8811

Bronze Age (1937-1941) Outstanding Closed-Cockpit Monoplane - Small Plaque 
Lowell Baker 
Effingham, Illinois 
1941 Taylorcraft BC12-65, N29654

Bronze Age (1937-1941) - Large Plaque 
Alvin Musser 
Memphis, Missouri 
1940 Piper J-3C-65, N26868
Silver Age (1928-1936) - Large Plaque 
Luke Lachendro
Beaver Dam, Wisconsin 
1932 Fairchild 22, NC13166

World War II Military Trainer/Liaison Aircraft Champion - Bronze Lindy 
Randy McCoy 
Winnemucca, Nevada 
1941 Boeing A75N1, N311HR

Transport Category Champion - Bronze Lindy 
Blake Butler 
Shelbyville, Tennessee 
1936 Douglas DC-3, N17334

Customized Aircraft Champion - Bronze Lindy 
Benjamin Redman 
Faribault, Minnesota 
1941 Waco UPF-7, N32083

Bronze Age (1937-1941) Champion - Bronze Lindy 
Jeffrey Gaulrapp
Coal Valley, Illinois 
1941 Waco UPF-7, N32133

Silver Age (1928-1936) Champion - Bronze Lindy 
John Cournoyer 
Maryland Heights, Missouri 
1932 Waco UBF-2, NC2091K

Antique Reserve Grand Champion - Silver Lindy 
Rod McKenzie 
New Fairfield, Connecticut 
1941 Piper J-3C-65, N37916

Antique Grand Champion - Gold Lindy 
Scott Woods 
Tiburon, California
1937 Stinson SR-9F, N18445

Classic (September 1945-1955)
 
Outstanding Beech - Small Plaque
Brad Gardner 
Kansas City, Missouri 
1954 Beech B50, N633F

Outstanding Bellanca - Small Plaque
Doug Wilson 
Delta, British Columbia, Canada
1950 Bellanca 14-19, C-FEDW

Outstanding Cessna 120/140 - Small Plaque
Sarah Dickerson 
Kansas City, Missouri 
1947 Cessna 120, N120VW

Outstanding Cessna 170 - Small Plaque 
Mike Schwarzkopf 
St. Peters, Missouri 
1951 Cessna 170A, N1471D

Outstanding Cessna 180 - Small Plaque
Scott Thompson 
Stoutsville, Ohio 
1954 Cessna 180, N3643C

Outstanding Cessna 190/195 - Small Plaque
Wayne Eggen 
Langley, British Columbia, Canada 
1952 Cessna 190, C-FISR

Outstanding Ercoupe - Small Plaque
Robert Porter 
Batavia, Illinois 
1946 Ercoupe 415-C, N93949

Outstanding Luscombe - Small Plaque
James Spurgeon 
Stillwater, Oklahoma 
1946 Luscombe 8E, N1201K

Outstanding Piper J-3 - Small Plaque
Bruce Bowen 
Sturgis, South Dakota 
1946 Piper J-3, NC92312

Outstanding Piper Other - Small Plaque
Daren Hrabe 
Tea, South Dakota
1949 Piper PA-11, N5084H

Outstanding Swift - Small Plaque
Scott Naumann 
Arroyo Grande, California 
1950 Temco GC-1B, N817CC

Outstanding Taylorcraft - Small Plaque
Jeff Guenther 
Pendleton, Oregon 
1948 Taylorcraft BC12D-85, N5612M

Best Continuously Maintained - Small Plaque
Jeffrey Deaton 
Morehead City, North Carolina 
1954 Beech E35, N3214C

Preservation - Small Plaque
Vaughn Lovley 
New Prague, Minnesota 
1953 Piper PA-22-135, N1301C
Custom Class A (0-85 hp) - Small Plaque
George Spelman 
Noblesville, Indiana 
1946 Aeronca 7AC, N2688E

Custom Class B (86-150 hp) - Small Plaque
Ronald Morrison 
Geneva, Illinois 
1948 Luscombe 8F, N1866B

Custom Class C (151-235 hp) - Small Plaque
Mary Build 
Naples, Maine 
1947 Piper PA-12, N4433M

Custom Class D (236-plus hp) - Small Plaque
William Guerrieri 
Simpsonville, South Carolina 
1947 Ryan Navion, N660NE

Best Customized - Large Plaque
James Miller 
Genoa, Ohio
1954 Piper PA-18-135, N807EJ

Class I (0-85 hp) - Bronze Lindy 
Shane Vande Voort 
Pella, Iowa 
1946 Aeronca 7AC, N82940

Class II (86-150 hp) - Bronze Lindy 
Lorraine Morris 
Poplar Grove, Illinois 
1950 Cessna 140A, N5360C

Class IV (236-plus hp) - Bronze Lindy 
Phillip Pedron 
Denton, Texas 
1951 Cessna 195, N195PK

Champion Replica Classic - Bronze Lindy 
Bill Bradford 
Independence, Missouri 
1945 Luscombe 10, NX34337

Champion Customized Classic Amphibian - Bronze Lindy 
Steve Hamilton 
Washoe Valley, Nevada 
1946 Grumman G-44A, N86611

Champion Customized Classic - Bronze Lindy 
Kyle Fosso
Anacortes, Washington 
1954 Cessna 170B, N2771C

Reserve Grand Champion - Silver Lindy 
Donald Wade 
Helena, Alabama 
1949 Piper PA-11, N5533H

Grand Champion - Gold Lindy 
Daniel Uminski, Ryan Johnson, Cory Johnson 
Middleton, Wisconsin 
1946 PIPER J-3C-65, N88354 

Contemporary (1956-1970)
 
Outstanding Beech Single-Engine - Outstanding in Type 
Robert Prange 
Ashburn, Virginia 
1967 Beech A23A, N6928Q

Outstanding Beech Multi-Engine - Outstanding in Type 
Christopher White 
Granville, Ohio 
1957 Beech D-50, N261B

Outstanding Cessna 170/172/175/177 - Outstanding in Type 
Ryan Nelson 
Hibbing, Minnesota 
1959 Cessna 175, N175XX

Outstanding Cessna 180/182/210 - Outstanding in Type 
Rodd Rickenbach 
Denver, Colorado 
1958 Cessna 180B, N5067E

Outstanding Champion - Outstanding in Type 
Nancy Fitzpatrick
Fredericksburg, Texas 
1969 Champion 7ECA, N5170X

Outstanding Mooney - Outstanding in Type 
Daniel & Tori Patterson 
Frankfort, Kentucky 
1964 Mooney M20C, N7163U

Outstanding Piper PA-24 Comanche - Outstanding in Type 
Hunter Neucere
Grapevine, Texas
1959 Piper PA-24-250, N5778P

Outstanding Piper PA-28 Cherokee - Outstanding in Type 
Danny Gallo 
Nashotah, Wisconsin 
1964 Piper PA-28-160, N5770W

Outstanding Piper PA-30 Twin Comanche - Outstanding in Type 
Kyle & Shevon Gee 
New Waverly, Texas 
1967 Piper PA-30, N8368Y

Outstanding Limited Production - Outstanding in Type 
Susan Maule 
Media, Pennsylvania 
1963 M-4, N4706T

Best Continuously Maintained - Outstanding in Type 
Chris Cencula 
Roseville, California 
1959 Piper PA-24, N5800P
Most Unique - Outstanding in Type 
Andrew Stolte 
Spring Hill, Florida
1961 Helio H-295, N5383G

Preservation Award - Outstanding in Type 
Paul Shank 
Gaithersburg, Maryland 
1970 Champion 7GCBC, N9060L

Class II Single-Engine (161-230 hp) - Bronze Lindy 
Jeff Stanford 
St. Marys, Georgia 
1957 Cessna 182A, N3982D

Class III Single-Engine (231-plus hp) - Bronze Lindy 
Joseph Astrologo
Red Wing, Minnesota 
1964 Beech S35, N335JA

Outstanding Customized - Bronze Lindy 
Joseph Weaver 
Flower Mound, Texas 
1957 Beech H35, N64JW

Outstanding Multi-Engine - Bronze Lindy 
David Glaser
Peyton, Colorado 
1970 Beech A56TC, N4620A

Reserve Grand Champion Customized - Silver Lindy 
Lee Hussey 
Martinsville, Virginia 
1960 Piper PA-24-250, N6455P

Reserve Grand Champion - Silver Lindy 
Mark Wyant 
Dallas, Texas
1958 Piper PA-22-160, N8664D

Grand Champion Customized - Gold Lindy 
Edwin Campbell 
Hookstown, Pennsylvania 
1959 C.A.S.A. Jungmann 1.131, N4270

Grand Champion - Gold Lindy 
Dennis Ozment 
Quincy, Illinois
1955 Cessna 172, N5000A 



WARBIRD
 
Preservation Awards
Randy Maiville
Onondaga, Michigan
Cessna O-1G Bird Dog, N16886

Rod Lewis
San Antonio, Texas
North American B-25J Mitchell, N747AF

Michael Porter
East Liverpool, Ohio
Boeing PT-17 Kaydet, N59293

Craig Ekberg
Rolling Hills, California
Nanchang CJ-6, N556TR

Judges’ Choice: P-63
CAF Dixie Wing
Peachtree City, Georgia
Bell P-63A Kingcobra, NX191H

Judges’ Choice: B-25
CAF Minnesota Wing
South St. Paul, Minnesota
North American B-25J Mitchell, N27493

Judges’ Choice: O-2
American Wings Air Museum
Ham Lake, Minnesota 
Cessna O-2 Skymaster, N976AW

Judges’ Choice: Cj-6
Robert McNerney
Rancho Palos Verdes, California
Nanchang CJ-6A, N2181W

Judges’ Choice: TBM
John E. Mosley
Jackson, Mississippi
Grumman TBM-3E Avenger, N5260V

Judges’ Choice: American Pride
United States Air Force
Barksdale Air Force Base, Louisiana
Boeing B-52H Stratofortress, 60-0015

Best L-5
James Patrick Harker
Forest Lake, Minnesota
Stinson L-5, N9615H
Silver Wrench
Pat Harker
Forest Lake, Minnesota

Best B-25
Mid Atlantic Air Museum
Reading, Pennsylvania
North American B-25J Mitchell, N9456Z
Silver Wrench
Mid Atlantic Air Museum
Reading, Pennsylvania

Best O-1
John & Liz Schaefer
Waterloo, Illinois
Cessna O-1A Bird Dog, N413PG
Silver Wrench
Air Repair
Cleveland, Mississippi

Best T-34
William J. Beitler
Washington, Pennsylvania
Beech T-34A Mentor, N5172
Silver Wrench
Blackwell Aviation
Rostraver, Pennsylvania

Best P-63
John Bagly
Rexburg, Idaho
Bell P-63 Kingcobra, NL163FS
Silver Wrench
John Bagly
Rexburg, Idaho
Best Helicopter
William R. Hays Jr.
Sulphur, Louisiana
Bell H-13E Sioux, N4250A
Silver Wrench
William R. Hays Jr.
Sulphur, Louisiana

Best Jet
Rich Sugden
Jackson, Wyoming
Douglas TA-4J Skyhawk, N234LT
Silver Wrench
Teton Aviation Center
Driggs, Idaho

Best Primary Trainer
Craig Davidson
Danville, Illinois
Stearman N2S-3, N7520
Silver Wrench
James Love
Spokane, Washington

Best Bomber
Doc’s Friends Inc.
Wichita, Kansas
Boeing B-29 Superfortress, N69972
Silver Wrench
Doc’s Friends Inc.
Wichita, Kansas

Phoenix Award
Fagen Fighter WWII Museum
Granite Falls, Minnesota
North American SNJ-4 Texan, N714AW
Gold Wrench
MD Aero Inc.
Smoketown, Pennsylvania

Phoenix Award
Doc’s Friends Inc.
Wichita, Kansas
Boeing B-29 Superfortress, N69972
Gold Wrench
Doc’s Friends Inc.
Wichita, Kansas

Most Authentic Restoration
Fagen Fighter WWII Museum
Granite Falls, Minnesota
North American SNJ-4 Texan, N714AW

Keep ’em Flying Award
Mike Reirdon
El Cajon, California
Beech T-34 Mentor, N4982N
Gold Wrench
Blackwell Aviation
Rostraver, Pennsylvania

Reserve Grand Champion: World War II
Collings Foundation
Stow, Massachusetts
Vickers Spitfire F Mk. IX, NX645Q 
Gold Wrench
Biggin Hill Heritage Hangar
Westerham, United Kingdom

Grand Champion: Post World War II
Keith & Kathy Brunquist
Wasilla, Alaska
Boeing Yl-15 Scout, N4770C
Gold Wrench
Keith Brunquist
Wasilla, Alaska

Grand Champion: World War II
Rod Lewis
San Antonio, Texas
Douglas A-20J Havoc, N747HS
Gold Wrench
Aero Trader
Chino, California


ROTORCRAFT
 
Helicopter – Gold
Christopher Davenport
Danville, California
Safari 400, N271CD

Helicopter – Silver
Norm Groom
Rockford, Illinois
Rotorway 162F, N8066R

Helicopter – Bronze
Charles Bucci
East Troy, WI
Rotorway 162, N365CB
Gyroplane - Gold
Jason Knight
Tomball, Texas
Autogyro Cavalon, N7770TX

Gyroplane – Silver
Chris Lord
Hanover, Illinois
ELA Eclipse 10, N510EA

Gyroplane – Bronze
Brent Lavallee
St. Clement, Ontario
RAF 2000 CTX SE, C-GYRF

Doug Rhodes
Rio Rancho, New Mexico
Magni M-22, N223DR

Christine Toeys
Whitewater, Kansas
Titanium Explorer, N234TE



ULTRALIGHT & LSA
 
Antique Ultralight Champion
Michael Ostrander
Rautoul, Illinois
Quicksilver MX, E001MO

Light Sport Aircraft – Grand Champion
Michael Kraus
Jackson, Michigan
Kitfox Super Sport 7, N213KF

Light Sport Aircraft – Reserve Grand Champion
Benjamin Schneider
Flanagan, Illinois
Just SuperSTOL, N45FT

Light Sport Aircraft – Honorable Mention
Oren E. Heatwole
Dayton, Virginia
Just SuperSTOL, N363JA



SEAPLANES
 
Gold Lindy
Tim Newton
Cedar Falls, Iowa
De Havilland Beaver, N450TN

Silver Lindy
Clair Sceli
Denfield, Ontario
Glasair, C-GXXG

Bronze Lindy
J. Slingsby
Rapid City, South Dakota
Cessna 185, N2577Q

Best Amphib
John Willard
Rockwood, Maine
Glastar, N110BJ

Best Metal
Rob Haglund
Maple Grove, Minnesota
Cessna 85, N4220Q

Best Fabric
Tim Hazlewood
Van Buren, Arkansas
Searey, N353TH